Géllakk eltávolítási dilemma...oldva vagy reszelve?!
Ebben a bejegyzésben egy olyan témát szeretnék kivesézni, ami nagyon gyakori "dilemma" a vendégek körében. Rengeteg hölgy visel már géllakkot a hétköznapokban, amit 2-3 hetente újra csináltat, lecseréltet. Ez ugye a természetes körömlemezt akár megviselheti,hiszen a géllakk leszedése nem megy olyan gyorsan és könnyen mint egy sima körömlakk eltávolítása. Rengetegszer találkozom olyan vendéggel, akinek az első kérdése az hozzám, hogy én hogyan távolítom el a géllakkot. Ez érthető,hiszen mindenki egy adott technikához ragaszkodik, na de miért?... Miért alakul ki egy vendégben egy adott technika iránti szeretet vagy ellenszenv? A kérdésre a válasz az, hogy az aktuális körmöse mit részesít előnyben, és melyik technikáról próbálja lebeszélni. Minden szakembernek megvan a saját technikája amivel szeret dolgozni, de a vendégek sajnos a "másik" módszerrel nincsenek tisztában, mert csak a körmöse véleményére tud támaszkodni. Pár napja kaptam egy telefonhívást, egy kedves vendégem ismerőse hívott aki szeretett volna hozzám bejelentkezni, de mikor a fent említett kérdésére a válaszom az volt hogy én "reszelem", már nem volt aktuális neki a dolog.
Szeretném ismertetni a géllakk eltávolításának mindkét technikáját veletek ,nem álláspontot foglalva egyenlőre egyik mellett sem, de persze a végén leírom én melyikkel dolgozom és miért :) Azt hozzátenném,hogy én mindkettő technikát kipróbáltam huzamosabb ideig, így a tapasztalataimat osztom meg veletek,végül miért döntöttem amellett amit jelenleg használok.
A lenőtt géllakkot két módon tudjuk jelenleg eltávolítani, oldással és reszeléssel.
Oldás
Van a géllakknak oldószere, az úgynevezett tipoldó folyadék. Ezt úgy használjuk,hogy az erre kialakított áztatófóliának vattás részét beitatjuk az oldószerrel és ráhelyezzük a körömre. Ez géllakkoktól függően 10 és 20 perc között oldja meg az anyagot, majd ezután a feloldódott géllakkot erre alkalmas kaparóval lekapargatjuk a körömlemezről. Rengetegen használják ezt a módszert, mivel kicsit kíméletesebbnek tűnik a reszeléses technikánál. Találkoztam olyan vendéggel is, aki azért szeretett volna mindenképpen oldásos leszedést, mert az előző körmöse teljesen szétreszelte,elvékonyította a körmét.
Ennek a technikának az az előnye, hogy valóban nem éri a természetes körömlemezt durvább reszelő és a kevésbé gyakorlottabbak így sérülésmentesen letudják szedni a géllakkot. A hátránya viszont az, -és most jön a személyes tapasztalatom-,hogy ennek az oldószernek az összetétele 95-98% acetont tartalmaz (ipari aceton) ami se a körömlemeznek,se a bőrnek nem tesz jót 10-20 percen át érintkezve ezzel az anyaggal. Volt egy munkahelyem, ahol alap követelmény volt az áztatásos módszer, így használtam is. Pár vendégnél elkezdtem felfedezni, hogy a körömlemezük rétegenként válik szét, volt akinek teljesen ki volt fehéredve, annyira kiszáradt és hozzáértem a reszelővel (hogy szedjek a hosszából) és már tört be több helyen is a körömlemez. Én ilyet a reszelésnél előtte sosem tapasztaltam, így kezdtem utánanézni, hogy ez mi miatt is lehet. És hát igen... egy ipari acetonnal való 10-20 perces érintkezés nem valami kíméletes, bármennyire is mondja körmösötök. Ezen kívül több időt is vesz igénybe ez a módszer.

Reszelés
A reszeléses technika körömreszelővel való felületreszelést jelent,ami valóban rizikós a körmünk épségét nézve, HA NEM MEGFELELŐ SZAKÉRTELEMMEL VÉGZIK és ezt nagyon fontos kiemelni, hiszen láttam már szétreszelt körmöket és találkoztam jó pár vendéggel aki úgy jött hozzám, hogy a "géllakk tönkre tette a körmeit". Nem, nem a géllakk tette tönkre a körmüket, hanem a műkörmös sajnos, hiszen nem megfelelően szedte le az anyagot. Sokszor a legdurvább 100/100 reszelővel nekiesnek,(sőt van aki csiszológéppel) és a saját körömlemezt sem kímélik. Ennek a szétreszelt körömnek pedig nincsen utána regenerálódási ideje, meg kell várni míg teljesen lenő az egész felületen.
Előnye viszont,hogy gyorsabb mint az oldás és nem tesszük ki erős vegyszernek sem a kézbőrünket sem a körömlemezt. Újra kiemelném, hogy csakis megfelelő szakértelemmel ajánlott ez a technika!

Összegezve, én a két módszer közül a reszelést részesítem előnyben és a vendégeimnek is megfelel, senkinek nincsen elreszelve a körme, mindig ügyelek arra, hogy a saját körömhöz érve gyengébb reszelőre váltsak. Szigorúan kézi reszelővel dolgozom géllakk leszedésnél és sajnos nagyon szomorúan hallom, hogy van aki géppel szedi le. A csiszológép nem arra való és lehet hogy még gyorsabb így a munka, de akinek ilyen technikával szedik le a géllakkját annak biztosan tönkre fog menni a körme. Mondjátok meg nyugodtan a körmösötöknek, hogy nem szeretnétek ha géppel reszelné le azt a vékony anyagot, hiszen azt nem lehet úgy szabályozni mint a kézi reszelőt és akarva akaratlanul leszed jó pár réteget a természetes körömlemezünkből is (sajnos találkoztam kilyukasztott vérző körmű vendéggel is aki másnál járt előzőleg).
Már otthon elkészíthető géllakk csomagok is vannak, így például azoknak akik otthon maguknak alkotnak mindenképp az oldást ajánlom,hisz megfelelő szaktudás hiányában nem szabad nekiesni a körmünk felületének reszelővel, akkor inkább áztassátok :)